cactus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.624g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 11.349g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.18650492797575% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.2% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 97.6mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97.6mg |
| Sugars | 13.316g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Clover Clover, Ice Cream, Milk & Cookies (Similarity score: 16.12)
- The French Patisserie Inc Looka Patisserie, Artisan Mouse Cake, Coconut Mango (Similarity score: 16.65)
- Mikawaya Exottics Gourmet Ice Cream, Red Bean (Similarity score: 16.81)
- Ice Cream (Similarity score: 17.17)
- Vanilla Swirled With Chocolate Chip Cookie Dough & Chocolate Flavored Flakes Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 17.42)
- U Feuilleté Glacé Vanille Caramel (Similarity score: 17.51)
- Cadbury Layers Of Joy Chocolate Trifle Desserts 2 X (Similarity score: 18.01)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 18.12)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Ndali Estate Vanilla Bean (Similarity score: 18.77)
- Bluemarble Organic Ice Cream (Similarity score: 18.97)
- Premium Selections Ice Cream, Chocolate Satisfaction (Similarity score: 19.20)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 19.59)
- La Mère Poulard Biscuit (Similarity score: 19.78)
- Sauce Béarnaise (Similarity score: 20.01)
- Ica God Smak Från,ica,ostkaksbageriet I Vrigstad Ica God Smak Från Småländsk Ostkaka (Similarity score: 20.28)