La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée à la vanille Bourbon de Madagascar avec noix de macadamia caramélisées et sauce au caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0.38 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.38 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.3333333333333333 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.28g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.28g |
| Saturated Fat | 4.51g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 49.343544857768045% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.3% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 26.48g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dukat Dolce Mousse Chocolat (Similarity score: 11.65)
- Ben&jerry’s Ben&jerry's Chocolate Cookie Dough (Similarity score: 11.71)
- Nestlé Jogurt Bananasplit (Similarity score: 14.54)
- Talenti Gelato (Similarity score: 15.68)
- Billa Cremiger Eisgenuss Pistazie Vanille Nougat (Similarity score: 15.86)
- Crème Caramel Beurre Salé (Similarity score: 16.09)
- Carrefour Crema Catalana (Similarity score: 16.10)
- Altiflore Crème Glacée Cornes De Gazelle (Similarity score: 16.56)
- Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 16.65)
- Les Glaces Du Verger Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 16.65)
- Food Town Stores Inc Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 16.77)
- Motta, Nestlé Gelato Alla Stracciatella (Similarity score: 17.08)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 17.54)
- Glace Pistache (Similarity score: 17.76)
- Strawberry Ice Cream Blended With Strawberry Pieces, Strawberry (Similarity score: 17.87)
Ingredients List
- Potato Protein
- Stabiliser
- Sugar
- Egg Yolk
- Dextrose
- Butter
- Fresh Cream
- E150
- Natural Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)