Nestlé Jogurt Bananasplit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 56.09756097560976% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.1% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben&jerry’s Ben&jerry's Chocolate Cookie Dough (Similarity score: 13.01)
- Homestyle Cinnamon And Nuts Sprinkled Throughout Pumpkin Pie Ice Cream, Pumpkin Pie (Similarity score: 13.50)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.52)
- Ice Cream (Similarity score: 13.52)
- La Laitière Crème Glacée Pistache Avec Morceaux De Chocolat (5%) (Similarity score: 13.76)
- Talenti Vanilla Blueberry Crumble Gelato, Vanilla Blueberry Crumble (Similarity score: 13.99)
- Talenti Gelato (Similarity score: 14.03)
- Giant Eagle, Giant Eagle Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.04)
- Rians Le Flan Pâtissier Rhum Raisins (Similarity score: 14.06)
- Tasty Combination Of Chocolate & Vanilla Ice Creams (Similarity score: 14.33)
- Perry's Ice Cream Co Inc French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 14.48)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar Avec Noix De Macadamia Caramélisées Et Sauce Au Caramel (Similarity score: 14.54)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Ice Cream (Similarity score: 14.71)
- Carte D'or Poire Williamine Crème Glacée (Similarity score: 14.95)
Ingredients List
- Whole Milk
- Almond
- Corn Starch
- Flavouring
- Skimmed Milk
- Sugar
- Banana
- Water
- Milk Proteins
- Chocolate Pieces
- Fat Reduced Cocoa
- Lemon Juice From Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)