Tartelette Tatin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 69.31818181818181% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The French Patisserie Inc Looka Patisserie, Artisan Mouse Cake, Coconut Mango (Similarity score: 15.56)
- Clover Clover, Ice Cream, Milk & Cookies (Similarity score: 17.03)
- Leader Price Flan Pâtissier (Similarity score: 17.54)
- Bon App', Carrefour Flan Pâtissier (Similarity score: 18.27)
- Mikawaya Exottics Gourmet Ice Cream, Red Bean (Similarity score: 18.59)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Triple Chocolate (Similarity score: 18.83)
- Mocha Black Cherry Ice Cream (Similarity score: 18.93)
- Cookie Dough & M&m’s (Similarity score: 19.55)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 20.35)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 20.50)
- Tarte Normande 6 Parts (Similarity score: 22.05)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Ndali Estate Vanilla Bean (Similarity score: 22.32)
- Cactus (Similarity score: 22.46)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 23.52)
- Caramel Macchiato Ice Cream, Caramel Macchiato (Similarity score: 23.62)