Les Maîtres Confiseurs Pain d'épices Abricots & Amandes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.636363636363635% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 38.3g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain D'épices Abricots Et Amandes (Similarity score: 14.14)
- Rivercote Ontbijtkoek (Similarity score: 21.76)
- Lotus Pain D'épices (Similarity score: 25.00)
- Pain D'épices Aux Fruits (Similarity score: 25.03)
- Les Maîtres Confiseurs Pain D'épices À L'ancienne (Similarity score: 29.36)
- Les Maître Confiseurs Pain D’èpice Nature (Similarity score: 29.36)
- La Vie Claire Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 30.58)
- Zak Nordyke Holistic Fitness Zucchini Bread (Similarity score: 31.16)
- Palais Des Thes Pain D’épices Au Gingembre (Similarity score: 31.55)
- Whole Foods Markets Nummy Cubbies (Similarity score: 32.39)
- Fortwenger Pavé À L’ancienne (Similarity score: 32.53)
- Pain D'épice Classic (Similarity score: 32.85)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Aux Figues Edition Limitee (Similarity score: 34.36)
- Top Budget,intermarché Pain D'épices (Similarity score: 36.08)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'epices Gingembre (Similarity score: 37.33)
Ingredients List
- Rye Flour
- Glucose Fructose Syrup
- Honey
- Apricot
- Almond
- Raising Agent
- E500
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)