Rivercote Ontbijtkoek
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.076923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 38.9g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lotus Pain D'épices (Similarity score: 11.30)
- Pain D'épices Abricots Et Amandes (Similarity score: 16.54)
- Les Maîtres Confiseurs Pain D'épices Abricots & Amandes (Similarity score: 21.76)
- Fortwenger Pavé À L’ancienne (Similarity score: 22.18)
- La Vie Claire Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 23.38)
- Pain D'épices Aux Fruits (Similarity score: 23.84)
- Les Maîtres Confiseurs Pain D'épices À L'ancienne (Similarity score: 26.18)
- Les Maître Confiseurs Pain D’èpice Nature (Similarity score: 26.18)
- Top Budget,intermarché Pain D'épices (Similarity score: 26.78)
- Kouvolan Lakritsi Licorice Of Old Viipuri (Similarity score: 31.51)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'épices Gingembre (Similarity score: 31.88)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'epices Gingembre (Similarity score: 31.88)
- Pain D'épice Classic (Similarity score: 32.67)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Aux Figues Edition Limitee (Similarity score: 34.48)
- Kingly Heirs King Preferred, Aunties Bread Puddin' (Similarity score: 36.74)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Rye Flour
- Spice
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)