Lidl Éclairs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 38% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Good & Delish Toasted Ice Cream (Similarity score: 14.58)
- Hershey Canada,reese's Reese Peanut Butter Cups (Similarity score: 15.72)
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 16.56)
- Gelato (Similarity score: 16.88)
- Marks & Spencer Bramley Apple & Blackberry Pie (Similarity score: 17.45)
- Casper's Ice Cream Co Inc Casper's, Fat Boy Jr , Mini Ice Cream Sandwich, Premium Vanilla (Similarity score: 19.28)
- Carrefour Éclair Choco (Similarity score: 20.27)
- Turkey Hill Light Ice Cream (Similarity score: 20.51)
- Real Ice Cream (Similarity score: 21.12)
- Traditional Pie (Similarity score: 21.25)
- Lakeview Farms Dip (Similarity score: 22.38)
- Yumbana Shoppe Apple Pie (Similarity score: 22.70)
- Caramel Apple Pie (Similarity score: 23.40)
- Mrs Smith's Lattice Apple Pie (Similarity score: 23.54)
- Dean's 100% Real Ice Cream (Similarity score: 24.17)
Ingredients List
- Water
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Butterfat
- Starch
- Whole Milk Powder
- Gelling Agent
- Thickener
- Stabiliser
- Powdered Egg White
- Milk Proteins
- Sugar
- Raising Agent
- Salt
- Colour
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Emulsifier
- Wheat Starch
- Vegetable Oil
- Glucose Syrup
- Modified Starch
- Skimmed Milk Powder
- Cream
- Egg Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)