Linguine Carbonara
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.88g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.88g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.868092691622095% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.9% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -2 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 2.39g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Napoli Foods Inc Napoli, Meat Ravioli 12 Large Round (Similarity score: 16.67)
- Jennie O Turkey Store Inc Ground Turkey (Similarity score: 21.43)
- Z O Z Group Inc Universal Bakery, Chocolate Shtrogalach (Similarity score: 22.83)
- Festive Ground Turkey (Similarity score: 24.05)
- Alpro Light Soya À Tartiner (Similarity score: 24.68)
- Auchan Roti De Dinde Farce Aux Champignons Forestiers (Similarity score: 26.06)
- Kippenvleugels Ailes De Poulet (Similarity score: 27.58)
- Strawberry Peach Pie, Strawberry Peach (Similarity score: 27.69)
- U Bonbons Fruits Stévia Sans Sucre (Similarity score: 27.80)
- Tesco British Chicken Drumsticks (Similarity score: 29.03)
- Bonbon Sans Sucre (Similarity score: 29.47)
- Elodie Bonbons Le Plaisir Léger Sans Sucres Goûts Fruits (Similarity score: 29.48)
- Eroski Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 29.65)
- Pavés De Légine (Similarity score: 29.78)
- Culinea,lidl Cuisses De Poulet (Similarity score: 30.03)