Alpro Light Soya à tartiner
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 6.4000000953674g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 25.600000381469602% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.6% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 80.000001192092mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Bonbons Fruits Stévia Sans Sucre (Similarity score: 15.25)
- Bonbon Sans Sucre (Similarity score: 18.11)
- Elodie Bonbons Le Plaisir Léger Sans Sucres Goûts Fruits (Similarity score: 18.13)
- Z O Z Group Inc Universal Bakery, Chocolate Shtrogalach (Similarity score: 22.92)
- Esselunga Patate Rustiche (Similarity score: 23.66)
- Linguine Carbonara (Similarity score: 24.68)
- Nature's Gold Pommes Frites (Similarity score: 25.91)
- Napoli Foods Inc Napoli, Meat Ravioli 12 Large Round (Similarity score: 26.43)
- Festive Ground Turkey (Similarity score: 29.89)
- Culinea,lidl Cuisses De Poulet (Similarity score: 30.35)
- Jennie O Turkey Store Inc Ground Turkey (Similarity score: 30.37)
- All Natural Chicken Thighs (Similarity score: 31.69)
- Cora Frites Classiques, 2, 5 Kilos, Marque Cora (Similarity score: 32.01)
- Bumble Bee Snack On The Run Tuna Salad With Crackers (Similarity score: 32.18)
- Pavés De Légine (Similarity score: 32.35)
Ingredients List
- Water
- Vegetable Fat
- Stabiliser
- Emulsifier
- Acid
- Salt
- Natural Flavouring
- Preservative
- Vitamins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)