Linguine Pâtes tricolores
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.857142g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.86g |
| Saturated Fat | 0.35714287g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.000000559999993% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -2 |
| Sodium | 7.142857599999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 7.1mg |
| Sugars | 0.71428573g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italiamo Calamarata (Similarity score: 12.98)
- Casino,groupe Casino Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 13.34)
- Royans, Saint Jean Tagliatelles Lentilles Corail (Similarity score: 13.70)
- Saint Jean Tagliatelles (Similarity score: 13.70)
- Saint Jean Tagliatelles Bio Lentilles Corail (Similarity score: 13.70)
- Maffei Orecchiette (Similarity score: 13.90)
- Saint Jean Tagliatelles Aux Oeufs Frais (lot De 2) (Similarity score: 14.06)
- Naturgut, Penny, Natur Gut Bio Spaghetti (Similarity score: 14.06)
- Eroski Fideo Grueso (Similarity score: 14.22)
- Préparation Prête À L'emploi Pour Pâte À Pizza Express (Similarity score: 14.52)
- Tre Mulini Piadina Integrale Tre Mulini (Similarity score: 14.93)
- Le Baron Des Adrets Marseille Flagolets Verts (Similarity score: 14.94)
- Del Colle Fagioli Borlotti (Similarity score: 15.31)
- Saint Jean Tagliatelles (Similarity score: 15.42)
- Carrefour,cmi (carrefour Marchandises Internationales),groupe Carrefour Tagliatelles (Similarity score: 15.82)