Maffei Orecchiette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1156kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1156kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.076923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italiamo Calamarata (Similarity score: 4.95)
- Saint Jean Tagliatelles (Similarity score: 8.37)
- €co+,eco+ Tagliatelles (Similarity score: 10.77)
- Orecchiette (Similarity score: 12.09)
- Naturgut, Penny, Natur Gut Bio Spaghetti (Similarity score: 12.15)
- Préparation Prête À L'emploi Pour Pâte À Pizza Express (Similarity score: 13.45)
- Linguine Pâtes Tricolores (Similarity score: 13.90)
- Crai Riso Ribe (Similarity score: 14.80)
- Casino,groupe Casino Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 15.16)
- Pastai Bio Tagliolini Con Farina Di Semi Di Canapa (Similarity score: 15.55)
- Saint Jean Tagliatelles Aux Oeufs Frais (lot De 2) (Similarity score: 17.61)
- Linco Cheese Pie (Similarity score: 17.77)
- En Cuisine,promocash, Carrefour Tagliatelles (Similarity score: 17.94)
- Carrefour,groupe Carrefour Spaghetti (Similarity score: 17.94)
- Carrefour Tagliatelles (Similarity score: 17.94)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)