Lomos bonito en aceite de oliva
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904.0kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 27g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 27.0g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.166666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.2% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 260.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Celorrio Bonito En Aceite De Oliva (Similarity score: 0.00)
- Diamir Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 0.00)
- Princes Mackerel Fillets In Sunflower Oil (Similarity score: 12.24)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 17.46)
- Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 19.57)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 19.57)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 19.57)
- Sardines In Soybean Oil (Similarity score: 20.49)
- Petites Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 20.80)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 21.17)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 21.17)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 21.79)
- Wise, Wise Organic Pastures Wise Organic Pastures, Whole Chicken (Similarity score: 23.13)
- Pavé De Saumon Mariné (Similarity score: 25.30)
- Pavé De Saumon Atlantique Mariné (Similarity score: 25.68)