ORBE Mejillones de nueva Zelanda en escabeche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 909kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 909kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.000000000000002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 4.24)
- Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 4.24)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 4.24)
- Princes Mackerel Fillets In Sunflower Oil (Similarity score: 7.45)
- Sesame Sourdough Bagels (Similarity score: 13.64)
- Sainsbury's,sainsburys,by Sainsbury's Chunky 6 Cod Fish Fingers (Similarity score: 16.07)
- Freskibo Nuggets De Abadejo De Alaska (Similarity score: 17.27)
- Diamir Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.46)
- Lomos Bonito En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.46)
- Celorrio Bonito En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.46)
- Pavé De Saumon Atlantique Larine (Similarity score: 18.40)
- Pavé De Saumon Atlantique Mariné (Similarity score: 18.40)
- Pavé De Saumon Atlantique Marine (Similarity score: 18.40)
- Pavé De Saumon Atlantique Marine (Similarity score: 18.40)
- Pave De Saumon Atlantique Marine (Similarity score: 18.40)
Ingredients List
- Sunflower Oil
- Vinegar
- Spice
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)