Maestro Italia Baba au rhum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 63.636363636363626% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 7 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonta Divina Baba Au Rhum 2x120g +1gratuit (Similarity score: 2.53)
- Baba Au Rhum (Similarity score: 2.53)
- Bonta Divina Babà Al Rum (Similarity score: 2.90)
- Auchan Baba Au Rhum Avec Crème Au Rhum (Similarity score: 6.84)
- Market Pantry Cheesecake Ice Cream With Strawberries, Graham Crunch & A Strawberry Swirl, Strawberry (Similarity score: 8.94)
- La Fromagère La Fromagère Gâteau Au Fromage Blanc Fermier (Similarity score: 9.03)
- Carrefour Carrefour Baba Al Rhum 130g (Similarity score: 11.86)
- Avenue Rum Raisin Ice Cream, Rum Raisin (Similarity score: 11.99)
- Cherry Vanilla Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 11.99)
- Italiamo Baba Au Rhum (Similarity score: 12.17)
- Bonta Divina Baba Au Rhum (Similarity score: 12.22)
- Avenue Strawberry Flavored Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 12.39)
- Avenue Vanilla Ice Cream With Fudge Flavored Ripple, Vanilla Fudge Swirl (Similarity score: 12.52)
- Blackberry Cheesecake Flavored Ice Cream With Blackberry Swirls, Blackberry Cheesecake (Similarity score: 12.85)
- Avenue Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 13.10)
Ingredients List
- Water
- Corn Starch
- Thickener
- E415
- Vegetable Fiber
- Emulsifier
- Glucose Syrup
- Sugar
- Cream
- Rum
- Skimmed Milk Powder
- Egg
- Natural Rum Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)