La Fromagère La fromagère gâteau au fromage blanc fermier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 63.26530612244897% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 6 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maestro Italia Baba Au Rhum (Similarity score: 9.03)
- Bonta Divina Baba Au Rhum 2x120g +1gratuit (Similarity score: 9.37)
- Baba Au Rhum (Similarity score: 9.37)
- Bonta Divina Babà Al Rum (Similarity score: 9.76)
- Market Pantry Cheesecake Ice Cream With Strawberries, Graham Crunch & A Strawberry Swirl, Strawberry (Similarity score: 12.51)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 12.83)
- Avenue Vanilla Ice Cream With Fudge Flavored Ripple, Vanilla Fudge Swirl (Similarity score: 13.27)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.43)
- Auchan Baba Au Rhum Avec Crème Au Rhum (Similarity score: 13.71)
- Nestlé Balaton Bumm (Similarity score: 14.19)
- Cookie Dough, Sweet Cream Gelato With Other Natural Flavors, A Rich Fudge Swirl & Gourmet Chocolate Chip Cookie Dough Pieces (Similarity score: 14.48)
- Adelie Glace Vanille Macadamia 900ml (Similarity score: 14.80)
- Carrefour Carrefour Baba Al Rhum 130g (Similarity score: 15.26)
- Bonta Divina Baba Au Rhum (Similarity score: 15.63)
- Ice Cream (Similarity score: 15.80)
Ingredients List
- Milk
- Egg
- Yeast
- Salt
- Sugar
- Wheat Flour
- Modified Corn Starch
- Vanillin
- Natural Colours
- Powdered Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)