Nestlé Smarties ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 68.31683168316832% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 26.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé,extrême Extrême L'original Parfum Crème Brûlée & Éclats Caramélisés (Similarity score: 10.71)
- Migros, Migros Sélection Mini Quadrotti Gianduia (Similarity score: 11.20)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 11.97)
- Magnum Batonnet Chocolat Blanc Blanc Amande (Similarity score: 13.50)
- Pasticceria Artigianale Tiramisu Con Savoiardi (Similarity score: 14.16)
- Boni Colruyt Cornets Moka (Similarity score: 14.42)
- Tiramisu Made With Ladyfingers Infused With Coffee, Sweetened With Rich Zabaglione & Mascarpone & Dusted With Cocoa Powder (Similarity score: 15.15)
- Tiramisu With Ladyfingers (Similarity score: 15.15)
- K Classic,dmk Eis Gmbh Maxx Joghurt Himbeere (Similarity score: 15.97)
- Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 16.61)
- Magnum Magn 88ml Dbl Hazel (Similarity score: 16.62)
- Erhard Buche Glacée (Similarity score: 16.71)
- Magnum Magnum Glace Pot Double Fraise 440ml (Similarity score: 16.98)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Double Mochaccino 4x352ml (Similarity score: 17.66)
- Monoprix Gourmet,monoprix Bûchettes Glacées (Similarity score: 17.82)
Ingredients List
- Vanilla Flavour Ice Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Mini Smarties®
- Biscuit Cone
- Wheat Flour
- Sugar
- Coconut Oil
- Emulsifier
- Chocolate Flavour Coating
- Vegetable Oils In Varying Proportions
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)