Magnum,Unilever MAGNUM Glace Bâtonnet Ruby 4x90ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0.44 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.44 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 67.6923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.7% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Basket Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 8.50)
- Market Basket Ice Cream (Similarity score: 8.50)
- Häagen Dazs Vanilla Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 8.79)
- Thiriet 4 Palets Café Arabica (Similarity score: 8.89)
- Magnum Magnum Mania 8mp (Similarity score: 9.48)
- Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Picard Adagio Vanille Chocolat (Similarity score: 11.68)
- Pendleton Frozen Custard (Similarity score: 12.06)
- Gelatelli Up (Similarity score: 12.44)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.89)
- Consilia Tartufo Nero (Similarity score: 13.24)
- Häagen Dazs Elderflower & Blackcurrant (Similarity score: 13.42)
- Rians La Crème Brûlée (Similarity score: 13.55)
- Equador Panna Cotta (Similarity score: 13.68)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Raspberry Puree
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Paste
- Glucose Fructose Syrup
- Emulsifier
- Whole Milk Powder
- Stabiliser
- Acidity Regulator
- Flavouring
- Sugar
- Water
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Butterfat
- Fructose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)