Market Basket Premium Choice Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 9.46g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 70.02220577350113% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 22.97g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Basket Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Magnum,unilever Magnum Glace Bâtonnet Ruby 4x90ml (Similarity score: 8.50)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 9.63)
- Thiriet 4 Palets Café Arabica (Similarity score: 10.02)
- Magnum Magnum Mania 8mp (Similarity score: 10.08)
- Gelatelli Up (Similarity score: 11.02)
- Picard Adagio Vanille Chocolat (Similarity score: 12.28)
- Equador Panna Cotta (Similarity score: 12.34)
- Smores Marshmallow Flavored Ice Cream With A Chocolate Swirl & Chocolate Covered Graham Pieces (Similarity score: 12.51)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 12.63)
- Häagen Dazs Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.63)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.27)
- Pendleton Frozen Custard (Similarity score: 13.29)
- Albertson's Albertson's, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 13.78)
- Häagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 14.04)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E471
- E516
- E407
- E410
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Choco Pieces
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Vanilla Extract
- Propylene Glycol Monoesters
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)