Rich Products Corp Creamy chocolate strawberry and banana ice cream, swirled with strawberry and chocolate flavored ripples, on a fudge-topped chocolate cookie crust, topped with whipped topping, chocolate flavored drizzle, cherries & almonds sundae premium cake, banana spl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 61.52141802067948% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 118mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 118mg |
| Sugars | 26.04g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 10.53)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Bretzel Palooza 470ml (Similarity score: 11.06)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 11.16)
- Malt Shake Chocolate Ice Cream With Mini Malted Milk Balls, Malt Shake (Similarity score: 11.34)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.48)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 13.49)
- Häagen Dazs Helado Macadamia Nut Brittle Häagen Dazs (Similarity score: 13.55)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 14.03)
- Load'd Sundaes Chocolate Brownie Bomb Ice Cream Cup (Similarity score: 14.56)
- Prairie Farms Premium Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And A Fudge Ribbon, Moose Tracks (Similarity score: 14.61)
- Campfire Toasted S'mores (Similarity score: 15.00)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 15.15)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard, Oregon Marionberry Cheesecake (Similarity score: 15.16)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 15.33)
- Crispy Trio Layers Ice Cream, Vanilla & Caramel (Similarity score: 15.43)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Cocoa Alkali Processed
- Maraschino Cherries
- Banana Puree
- Almond
- Dextrose
- Cocoa
- Margarine
- Modified Corn Starch
- Hydrogenated Coconut Oil
- Sugar
- Soya Oil
- Colored With
- Whey
- Corn Flour
- E500ii
- Palm Kernel Oil
- Coconut Oil
- Salt
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Cream
- E471
- E330
- To Preserve Freshness
- Cocoa Paste
- E410
- Sodium Caseinate
- E466
- E435
- E407
- Artificial Flavouring
- Corn Syrup
- E475
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- E412
- E355
- E415
- Colour
- Wheat Flour
- High Fructose Corn Syrup
- Condensed Skimmed Milk
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)