Load'd sundaes chocolate brownie bomb ice cream cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1169kj (280 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1169kj (280 calories/kcal) |
| Fiber | 2.23 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.23 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.47g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.47g |
| Saturated Fat | 7.26g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.07241659886087% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 119.2mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 119.2mg |
| Sugars | 32.4g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rich Products Corp Creamy Chocolate Strawberry And Banana Ice Cream, Swirled With Strawberry And Chocolate Flavored Ripples, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, Chocolate Flavored Drizzle, Cherries & Almonds Sundae Premium Cake, Banana Spl (Similarity score: 14.56)
- Malt Shake Chocolate Ice Cream With Mini Malted Milk Balls, Malt Shake (Similarity score: 14.90)
- Campfire Toasted S'mores (Similarity score: 15.34)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 15.74)
- Crispy Trio Layers Ice Cream, Vanilla & Caramel (Similarity score: 17.20)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.44)
- Ben & Jerry's,unilever Bob Marley's One Love (Similarity score: 17.60)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.97)
- Cookie Overload Extra Indulgent Ice Cream (Similarity score: 18.03)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Bretzel Palooza 470ml (Similarity score: 19.34)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 20.71)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups & Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 21.18)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.18)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 21.19)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 21.84)
Ingredients List
- Milk
- Interesterified Soybean Oil
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Unsweetened Chocolate
- Cocoa
- Natural Flavouring
- Liquid Pasteurized Eggs
- E422
- Rice Syrup
- Coconut Oil
- Peanut Oil
- Sugar
- Corn Starch
- Salt
- E440a
- E339ii
- Artificial Flavouring
- Whey
- Soya Lecithin
- E500ii
- Baking Powder
- Propylene Glycol Monoesters
- Skimmed Milk
- E471
- E412
- E410
- E407
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Dextrose
- Cocoa Processed With Alkali
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)