Mousse au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 10.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.130177514792905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.1% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 19 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 22.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Malt Shake Chocolate Ice Cream With Mini Malted Milk Balls, Malt Shake (Similarity score: 7.90)
- Campfire Toasted S'mores (Similarity score: 11.35)
- Crispy Trio Layers Ice Cream, Vanilla & Caramel (Similarity score: 11.42)
- Rich Products Corp Creamy Chocolate Strawberry And Banana Ice Cream, Swirled With Strawberry And Chocolate Flavored Ripples, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, Chocolate Flavored Drizzle, Cherries & Almonds Sundae Premium Cake, Banana Spl (Similarity score: 11.48)
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 12.91)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 13.58)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Bretzel Palooza 470ml (Similarity score: 13.69)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 14.32)
- Ben & Jerry's,unilever Bob Marley's One Love (Similarity score: 14.54)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 14.66)
- Cheesecake Myrtilles (Similarity score: 16.56)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard, Oregon Marionberry Cheesecake (Similarity score: 16.80)
- Load'd Sundaes Chocolate Brownie Bomb Ice Cream Cup (Similarity score: 17.44)
- Cookie Overload Extra Indulgent Ice Cream (Similarity score: 17.99)
- Häagen Dazs Helado Macadamia Nut Brittle Häagen Dazs (Similarity score: 18.01)