Nestlé Balaton Bumm
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 56.84210526315789% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.8% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 21.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry Cheesecake Ice Cream With Strawberries, Graham Crunch & A Strawberry Swirl, Strawberry (Similarity score: 9.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.97)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.97)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 11.55)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.53)
- Frozen Yogurt (Similarity score: 13.28)
- Bonta Divina Baba Au Rhum 2x120g +1gratuit (Similarity score: 13.43)
- Baba Au Rhum (Similarity score: 13.43)
- Adelie Glace Vanille Macadamia 900ml (Similarity score: 13.55)
- Bonta Divina Babà Al Rum (Similarity score: 13.74)
- Ben & Jerry's (Similarity score: 13.99)
- Maestro Italia Baba Au Rhum (Similarity score: 13.99)
- La Fromagère La Fromagère Gâteau Au Fromage Blanc Fermier (Similarity score: 14.19)
- La Laitière,nestlé Le Grand Pot Mousse Chocolat, Macadamia & Caramel (Similarity score: 14.35)
- Ice Cream (Similarity score: 14.89)
Ingredients List
- Karamellel
- 2020
- Bevont Töltött Ostyaszelet Búzapelyhes
- Fehér Masszával Mártva
- Forgalmazza
- 1095 Budapest
- Lechner Ödön Fasor 7
- Szar Zási Hely
- Hőtől Védett Helyen Tárolandó
- 18 2 C3020 29
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)