Yumbaba Shoppe Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.38g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.38g |
| Saturated Fat | 4.76g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 44.444444444444436% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 161mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 161mg |
| Sugars | 19.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yumbana Shoppe Blueberry Pie (Similarity score: 8.93)
- Satispie Llc Peach Pie (Similarity score: 16.65)
- U Profiteroles (Similarity score: 16.66)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 17.39)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Core Utter Peanut Butter Clutter Cacahuète (Similarity score: 17.48)
- Sweet Pancakes (Similarity score: 17.76)
- Market Pantry Peanut Butter Fudge Ice Cream, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 18.55)
- Cherry Berry Pie, Cherry Berry (Similarity score: 18.68)
- Peanut Butter Fudge Ice Cream, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 20.05)
- Erhard 2 Eclairs Vanille (Similarity score: 20.16)
- Millefeuilles (Similarity score: 21.70)
- Julie's Organic Sea Salt Caramel Mini Squares Ice Cream Sandwich (Similarity score: 22.70)
- Dean's Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.09)
- Thiriet 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 23.14)
- Great Value Ice Cream Sandwiches, Cotton Candy (Similarity score: 23.20)
Ingredients List
- Apple
- Cider Vinegar
- Salt
- Cinnamon
- E415
- Cane Sugar
- Brown Rice Flour
- Palm Oil
- Egg
- Tapioca Starch
- Potato Starch
- Lemon Juice
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)