Satispie Llc Peach Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.090909090909092 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 12.8g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yumbaba Shoppe Apple Pie (Similarity score: 16.65)
- Yumbana Shoppe Blueberry Pie (Similarity score: 18.36)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Core Utter Peanut Butter Clutter Cacahuète (Similarity score: 19.59)
- Peanut Butter Fudge Ice Cream, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 19.64)
- Market Pantry Peanut Butter Fudge Ice Cream, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 20.02)
- Dean's Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.47)
- Cherry Pie (Similarity score: 23.72)
- Beehive Cherry Lattice Pie (Similarity score: 23.72)
- Cherry Lattice Pie (Similarity score: 24.01)
- Cherry Berry Pie, Cherry Berry (Similarity score: 24.64)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 25.34)
- U Profiteroles (Similarity score: 26.78)
- Erhard 2 Eclairs Vanille (Similarity score: 26.83)
- Coren Paté De Cerdo (Similarity score: 26.90)
- Sweet Pancakes (Similarity score: 27.11)
Ingredients List
- Peach
- Salt
- Preservative
- Wheat Flour
- Pie Shortening
- Palm Oil
- Soya Oil
- Water
- Cane Sugar
- Modified Starch
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)