Marks & Spencer Christmas Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1293kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1293kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 46 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 46 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 52.941176470588246% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.9% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 10 |
| Sodium | 79.95920000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 44.5g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 0.00)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 0.04)
- Sainsbury's, Sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Christmas Pudding (Similarity score: 17.30)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 17.85)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 17.85)
- Iceland Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 19.63)
- The Co Operative Rich Fruit Christmas Pudding (Similarity score: 27.75)
- La Fournée Campaniere Tartelettes Aux Framboises (Similarity score: 30.52)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 30.94)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 30.94)
- Waitrose Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 32.30)
- Marks & Spencer Collection Perfectly Matured Christmas Pudding (Similarity score: 32.64)
- Waitrose,essential Waitrose Cider & Sherry Christmas Pudding (Similarity score: 33.65)
- Waitrose, Essential Waitrose Cider & Sherry Christmas Pudding (Similarity score: 33.65)
- Carrefour Tartelette À La Framboise (Similarity score: 35.35)
Ingredients List
- Vine Fruit
- Molasses
- Orange Zest
- Amontillado Sherry
- Almond
- Glucose Syrup
- Lemon Peel
- Spice
- Salt
- Yeast
- Vinegar
- Sugar
- Wheat Gluten
- Emulsifier
- E472e
- Rapeseed Oil
- Palm Oil
- Acidity Regulator
- Flour Treatment Agent
- Wheat Flour
- Vegetable Suet
- Water
- Cider
- Dark Rum
- Humectant
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)