Morrisons,Morrisons Free From Gluten Free Milk Free Christmas Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1267kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1267kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 41 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 41 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 44.44444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 79.9592mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 43.1g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons,morrisons Signature Wonderfully Fruity Christmas Pudding With Brandy And Cognac (Similarity score: 20.71)
- Iceland Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 21.69)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 26.89)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 26.89)
- Sainsbury's, Sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Christmas Pudding (Similarity score: 31.57)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 32.35)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 32.35)
- Woolworths,homebrand Traditional Plum Pudding (Similarity score: 35.38)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Alcohol Free Christmas Pudding (Similarity score: 37.76)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 39.46)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 39.46)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 39.46)
- Marks & Spencer Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 41.68)
- Marks & Spencer Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 41.68)
- Crumble De Jean Imbert (Similarity score: 44.54)
Ingredients List
- Sultanas
- Molasses
- Glucose Syrup
- Orange Zest
- Potato Flour
- Corn Flour
- Rum
- Lemon Peel
- Salt
- Corn Starch
- Mixed Spices
- Sugar
- Lemon Juice
- Dextrose
- Acid
- Cider
- Raisin
- Rice Flour
- Zante Currant
- Palm Oil
- Water
- Chickpea Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)