La Fabrique Givrée Sorbet noix de coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 18.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 93.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 93.3% |
| Saturated Fat Value | 18.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 18.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons 2 Tiramisu (Similarity score: 17.19)
- Dia Conos Sabor Vainilla X4 (Similarity score: 20.28)
- Yasso Greek Yogurt Candy Bars, Chocolate Toffee Crunch (Similarity score: 20.42)
- Yasso Frozen Greek Yogurt Candy Bars (Similarity score: 20.42)
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisù (Similarity score: 20.82)
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisu (Similarity score: 20.82)
- Auchan Profiteroles (Similarity score: 23.34)
- Mondo Italiano Profiteroles (Similarity score: 23.47)
- Duc De Coeur Creme Caramel (Similarity score: 23.63)
- Ursi,aldi Profiteroles (Similarity score: 23.90)
- Miko,unilever Cornetto Capouccino (Similarity score: 24.97)
- La Balade Gourmande Cônes Glacés Chocolat (Similarity score: 26.48)
- Mucci Spaghetti Eishörnchen (Similarity score: 26.87)
- Klondike, Unilever Double Chocolate Ice Cream Bars (Similarity score: 27.75)
- Toupargel Bâtonnet Vanille (Similarity score: 28.11)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Water
- Sugar
- Grated Coconut
- Fleur De Sel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)