Morrisons Houmous
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1185kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1185.0kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 5.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.842105263157896% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.8% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | -2 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204.0mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pici (Similarity score: 19.39)
- Irish Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 20.53)
- Auchan Filets De Poulet (Similarity score: 21.05)
- House Foods Tofu Fritter (Similarity score: 21.14)
- Vitam Bouillon Claire Avec Levure (Similarity score: 21.40)
- Weis Markets Inc Cheese Mini Ravioli (Similarity score: 21.79)
- Taverna Bio Classic Hummus (Similarity score: 22.23)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 23.95)
- Ikea Sandwich Deluxe (Similarity score: 24.91)
- Gaufres (Similarity score: 26.32)
- Nature's Promise Organic Traditional Hummus (Similarity score: 27.23)
- Sainsbury's Crispy Potato Slices (Similarity score: 28.48)
- Ultimate Seasonings Llc Neilly's Foods, Zesty Rice & Red Beans Mix (Similarity score: 28.58)
- P&w Burger Dressing (Similarity score: 30.04)
- Mc Cain La Dauphine Pommes Pré Frites Aux Œufs Entiers, Surgelées (Similarity score: 30.65)