Nature's Promise Organic Traditional Hummus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Becel Becel Light (Similarity score: 12.69)
- Becel Becel Light (Similarity score: 14.39)
- Auchan Filets De Poulet (Similarity score: 17.60)
- Vitam Bouillon Claire Avec Levure (Similarity score: 20.98)
- Multigrain (Similarity score: 22.10)
- P&w Burger Dressing (Similarity score: 23.84)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 24.18)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 24.37)
- Taverna Bio Classic Hummus (Similarity score: 24.69)
- Skandinavic's Remoulade, Original Dänisch (Similarity score: 25.17)
- Skandinavic's Salsa Danesa Para Hamburguesas (Similarity score: 25.17)
- 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 26.22)
- Brioche (Similarity score: 26.31)
- Morrisons Houmous (Similarity score: 27.23)
- Asda 2 Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 27.50)
Ingredients List
- Chickpea
- Water
- Tahini
- Sunflower Oil
- Extra Virgin Olive Oil
- Garlic
- Sea Salt
- Lemon Juice
- Cumin Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)