Asda Yorkshire puddings
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1170kj (280 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1170kj (280 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.34567901234568% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.3% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Multigrain (Similarity score: 15.07)
- Auchan Filets De Poulet (Similarity score: 20.77)
- Pain Sans Gluten Le Granola (Similarity score: 20.79)
- Alkhyam Bakery Pocket Whole Wheat Pita Bread (Similarity score: 23.93)
- Morrisons Houmous (Similarity score: 23.95)
- Nature's Promise Organic Traditional Hummus (Similarity score: 24.37)
- Wood Smoked Tofu Sausages (Similarity score: 24.70)
- Irish Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 25.05)
- Villa Gusto (Similarity score: 25.09)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 25.16)
- Pita Bread & Lebanese Pita Sanabel Bakery, Fresh Pita Bread, Whole Wheat Pocket Pita (Similarity score: 25.29)
- Fettuccine (Similarity score: 26.80)
- Weis Markets Inc Cheese Mini Ravioli (Similarity score: 27.02)
- Entertainment Production House Inc My Bread, Gluten Free Flat Bread Pita (Similarity score: 27.11)
- Pate Fillo Fillo (Similarity score: 27.25)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Skimmed Milk
- Free Range Egg White
- Free Range Eggs
- Rapeseed Oil
- Emulsifier
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)