House Foods Tofu Fritter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 6.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 19.57g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.57g |
| Saturated Fat | 2.17g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.088400613183444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | -3 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ultimate Seasonings Llc Neilly's Foods, Zesty Rice & Red Beans Mix (Similarity score: 21.14)
- Morrisons Houmous (Similarity score: 21.14)
- Taverna Bio Classic Hummus (Similarity score: 23.53)
- Pici (Similarity score: 25.40)
- Ikea Sandwich Deluxe (Similarity score: 29.25)
- Irish Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 29.34)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 29.75)
- Weis Markets Inc Cheese Mini Ravioli (Similarity score: 29.84)
- Auchan Filets De Poulet (Similarity score: 29.85)
- Asda 2 Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 30.55)
- Filetes De Bonito (Similarity score: 30.71)
- Tortellini Boeuf Braisé (Similarity score: 33.08)
- Vitam Bouillon Claire Avec Levure (Similarity score: 33.34)
- Gaufres (Similarity score: 34.13)
- Season Skinless & Boneless Sardines In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 34.86)
Ingredients List
- Water
- Soya Bean
- Soya Oil
- Carrot
- Ganmo Mix
- E516
- Seaweed
- E509
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)