Museu do Pão,PATRIMVS,Primebrands Pão de Aveia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30.76923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.8% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Emder Bratheringsfilet (Similarity score: 21.31)
- Selection Muffins Anglais (Similarity score: 22.07)
- Thiriet Cuisse De Canette Farcie (Similarity score: 22.57)
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Aux Figues Et Aux Marrons (Similarity score: 22.69)
- Sainsburys 4 Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 23.30)
- Picard Chapon Farci (Similarity score: 25.28)
- Migros Beignets De Filets De Féra (Similarity score: 25.54)
- Le Temps Des Crêpes,dessaint Crêpes Crêpes Moelleuses (Similarity score: 25.92)
- Petit Navire Filets De Sardines À L'huile De Tournesol, 195 Grammes, Marque Petit Navire (Similarity score: 26.69)
- Sardine Á L'huile D'olive (Similarity score: 27.57)
- Exki Capri (Similarity score: 27.60)
- Nabisco Lunchbox Cookies Bites 1x1 Oz (Similarity score: 28.18)
- Aldi Pesto Pasta With Mozzarella (Similarity score: 28.29)
- Baguette Tomate Feta (Similarity score: 29.08)
- Natri Mezcla Vegetal Con Granos Ancestrales (Similarity score: 29.20)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Anti Caking Agent
- Emulsifier
- Preservative
- Water
- Oat Flour
- Gluten
- Rice Flour
- Yeast
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)