Petit navire Filets De Sardines à L'huile De Tournesol, 195 Grammes, Marque Petit Navire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.9g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.69135802469136% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.7% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sardine Á L'huile D'olive (Similarity score: 7.09)
- Simply Balanced, Target Corporation Wild Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 13.04)
- Pole Ans Line Caught, Solid White Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 13.04)
- Emder Bratheringsfilet (Similarity score: 13.91)
- Currimar Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva Ecológico (Similarity score: 15.08)
- Picard Chapon Farci (Similarity score: 17.14)
- Sainsburys 4 Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 17.89)
- Labeyrie Cuisses De Canard Farcies Cèpes Et Armagnac (Similarity score: 18.35)
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Aux Figues Et Aux Marrons (Similarity score: 19.24)
- Thiriet Cuisse De Canette Farcie (Similarity score: 22.05)
- Zarte Makrelenfilets (Similarity score: 22.60)
- Ventresca Atún (Similarity score: 23.12)
- Asda Takeaway Chicken Bites (Similarity score: 23.26)
- Lidl Filet De Saumon Tariyaki (Similarity score: 24.00)
- Auchan Carpaccio Pesto (Similarity score: 24.58)
Ingredients List
- Sardine Fillets
- High Oleic Sunflower Oil
- Colza Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)