Nancy's, King's Pastry Nancy's best, short cake, strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.75g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.75g |
| Saturated Fat | 6.14g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.30959164292497% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 193mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 193mg |
| Sugars | 29.82g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Dairy Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.45)
- Cedar Crest Specialties Inc Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 15.49)
- Ice Cream (Similarity score: 19.00)
- Ice Cream Cookies (Similarity score: 19.73)
- Ice Cream (Similarity score: 20.66)
- Ice Cream Sandwiches With Vanilla Flavored Ice Cream, Chocolate Chips & Chocolate Wafers (Similarity score: 21.76)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.76)
- Panarama Inc Strawberry Cheesecake (Similarity score: 21.97)
- Chocolate Tres Leches Style Cake, Chocolate Tres Leches Style (Similarity score: 22.13)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 22.41)
- Lemon Zest Cheesecake (Similarity score: 22.51)
- Inspired By Happiness Dreamin' Of Strawberries Delicious, Melt In Your Mouth White Chocolate Shortcake Layered With Succulent Strawberry Fruit Filling Topped With Real Whipped Cream And White Chocolatey Drizzle , Dreamin' Of Strawberries (Similarity score: 22.96)
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 23.63)
- Häagen Dazs Salted Caramel Beurre Salé (Similarity score: 23.63)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific!, Ice Cream (Similarity score: 25.05)
Ingredients List
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Palm And Canola Oil Margarine
- Cream
- Icing Sugar
- Coconut Oil
- Dextrose
- Egg White
- Canola Oil
- E500ii
- Salt
- Water
- Sodium Caseinate
- E414
- Modified Cellulose
- Propylene Glycol Monoesters
- E415
- E471
- E481
- Rice Extract
- E418
- E435
- Strawberry
- E410
- E541
- E520
- Soy Fiber
- Soya Lecithin
- E211
- E202
- E330
- Natural And Artificial Flavouring
- Colour
- Corn Syrup
- Wheat Flour
- Modified Palm And Palm Kernel Oil
- Milk
- Liquid Whole Egg
- Vegetable Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)