Panarama Inc. Strawberry Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 7.06g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 46.17396991497711% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 25.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Inspired By Happiness Dreamin' Of Strawberries Delicious, Melt In Your Mouth White Chocolate Shortcake Layered With Succulent Strawberry Fruit Filling Topped With Real Whipped Cream And White Chocolatey Drizzle , Dreamin' Of Strawberries (Similarity score: 8.93)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Caramel & Chocolaty Wafers Sandwiches (Similarity score: 15.82)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 16.28)
- Cedar Crest Specialties Inc Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 16.50)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 17.59)
- Chudleigh's Blossoms Pie (Similarity score: 17.96)
- Nancy's, King's Pastry Nancy's Best, Short Cake, Strawberry (Similarity score: 21.97)
- Rocky Mountain Pies Apple Crumb Pie (Similarity score: 23.10)
- Cream & Cheese Brioche, Cream Chese (Similarity score: 23.11)
- Ice Cream (Similarity score: 23.47)
- Gastone Lago Dolce Crostata (Similarity score: 23.62)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 23.69)
- Ticklebelly Dessert Shot (Similarity score: 23.75)
- Ben & Jerry’s Netflix & Chill’d (Similarity score: 24.61)
- Cheesecake (Similarity score: 26.42)
Ingredients List
- Cultured Pasteurized Milk
- Molasses
- Modified Starch
- Strawberry
- Corn Syrup
- Natural And Artificial Flavouring
- Dextrose
- E412
- Skimmed Milk
- E407
- E330
- Sugar
- E202
- Sodium Citrate
- E410
- Tapioca Starch
- E500ii
- Honey
- E339
- E415
- E417
- E129
- Cream
- E471
- E401
- Soya Lecithin
- E160ai
- Retinyl Palmitate
- E211
- E385
- E422
- Maltodextrins
- Enzyme
- Wheat Flour
- E101
- Folic Acid
- Iron
- E375
- Thiamin Mononitrate
- Egg
- Hydrogenated And Partially Hydrogenated Soybean Oil And Cottonseed Oil
- Grham Flour
- Salt
- Milk Solids
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)