Nature's GOLD Pommes Frites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.953488372093023% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Bons Moment Là Sablaise Houmous D'eglefin, Pois Chiches Et Tartare D'algues Bio (Similarity score: 16.24)
- Esselunga Patate Rustiche (Similarity score: 19.09)
- U Bonbons Fruits Stévia Sans Sucre (Similarity score: 20.52)
- Z O Z Group Inc Universal Bakery, Chocolate Shtrogalach (Similarity score: 20.74)
- Bonbon Sans Sucre (Similarity score: 22.73)
- Elodie Bonbons Le Plaisir Léger Sans Sucres Goûts Fruits (Similarity score: 22.74)
- Corn Tortillas (Similarity score: 23.73)
- Golia Golia Frutta C X 1 Astuccio (Similarity score: 23.82)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 24.80)
- Bumble Bee Snack On The Run Tuna Salad With Crackers (Similarity score: 25.01)
- Dominion Clear Fruits (Similarity score: 25.28)
- Chupa Chups Good For You Mini Sucettes (Similarity score: 25.44)
- Alpro Light Soya À Tartiner (Similarity score: 25.91)
- Cora Frites Classiques, 2, 5 Kilos, Marque Cora (Similarity score: 27.69)
- Pizza Base Nature (Similarity score: 28.25)
Ingredients List
- Potato
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)