Pizza base nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.14g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.14g |
| Saturated Fat | 0.88g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.43859649122807% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 0 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 1.01g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Golden Seafood Lachsfilet (Similarity score: 22.25)
- Deutsche See Lachsfilet (Similarity score: 23.70)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 24.35)
- Hello Family Zitronen Cake (Similarity score: 24.73)
- Les Bons Moment Là Sablaise Houmous D'eglefin, Pois Chiches Et Tartare D'algues Bio (Similarity score: 24.76)
- Festive Ground Turkey (Similarity score: 25.59)
- Calvo (Similarity score: 26.53)
- Drumstick (Similarity score: 26.87)
- Lilly B's, Beef Taquitos (Similarity score: 27.71)
- Pan Carrè (Similarity score: 28.10)
- Nature's Gold Pommes Frites (Similarity score: 28.25)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 28.91)
- Jennie O Turkey Store Inc Ground Turkey (Similarity score: 29.45)
- Soft White Corn Tortillas, Fajita (Similarity score: 29.46)
- Lighthouse Bay 2 Succulent Salmon Fillets (Similarity score: 29.54)
Ingredients List
- Flour
- Water
- Extra Virgin Olive Oil
- Salt
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)