Navitas Naturals Golden berries andean superfruit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 10.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 89mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89mg |
| Sugars | 32.14g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wilderness Poets Wilderness Poets, Incan Berries, (physalis Peruviana) (Similarity score: 0.00)
- Sun Dry Sun Dried Halves Tomatoes (Similarity score: 28.40)
- California Sun Dry Julienne Cut Sun Dried Tomatoes (Similarity score: 28.40)
- Dorayaki Hiyoshi Yuzu (Similarity score: 31.10)
- Lifestyle Evolution Inc Soft Baked Fiber Bar (Similarity score: 34.26)
- Mezonos Maven Bakery Inc Market Cake (Similarity score: 35.50)
- Deluxe Fig And Almond Cake (Similarity score: 35.89)
- Nature's World Llc Hawaii's, Diamond Head Delights Mango Slices (Similarity score: 36.42)
- Ruby's Gold Ruby's Gold, Golden Energy Nuggets, Fruit Medley Snacks (Similarity score: 36.46)
- Alesto Pan De Higo Con Almendra (Similarity score: 37.46)
- Pan De Higo (Similarity score: 39.13)
- Edendi Pain De Figues Aux Amandes (Similarity score: 39.13)
- Purasana Super Food Maca Raw Powder (Similarity score: 39.78)
- Sobo Bio Bärchen (Similarity score: 41.59)
- Bizcochos De Soletilla (Similarity score: 41.90)
Ingredients List
- Certified Goldenberries
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)