Deluxe Fig and almond cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1204kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1204kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 9.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.638297872340425% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.6% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Edendi Pain De Figues Aux Amandes (Similarity score: 21.24)
- Pan De Higo (Similarity score: 21.24)
- Alesto Pan De Higo Con Almendra (Similarity score: 23.39)
- Snacks (Similarity score: 27.56)
- Nature's World Llc Hawaii's, Diamond Head Delights Mango Slices (Similarity score: 27.82)
- Dorayaki Hiyoshi Yuzu (Similarity score: 30.30)
- Nassau Candy Sweet Gummy (Similarity score: 33.41)
- Navitas Naturals Golden Berries Andean Superfruit (Similarity score: 35.89)
- Wilderness Poets Wilderness Poets, Incan Berries, (physalis Peruviana) (Similarity score: 35.89)
- Cucina Creme Balsamique (Similarity score: 40.62)
- Dattel Sirup (Similarity score: 40.64)
- Purasana Super Food Maca Raw Powder (Similarity score: 40.98)
- Ruby's Gold Ruby's Gold, Golden Energy Nuggets, Fruit Medley Snacks (Similarity score: 41.83)
- Sobo Bio Bärchen (Similarity score: 42.67)
- Biscuiterie Brieuc Meringues (Similarity score: 43.16)
Ingredients List
- Fig
- Almond
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)