Neapolitan premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.479061976549424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 17.91g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 3.90)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 4.53)
- Triple Vanilla Premium Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 4.53)
- Nestlé,la Laitière La Laitière Velours De Crème Saveur Chocolat Noisette (Similarity score: 5.50)
- Food Club Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 5.59)
- Green Tea Premium Ice Cream (Similarity score: 6.86)
- Spar Spar Premium Crème Brúlée (Similarity score: 7.41)
- Ice Cream (Similarity score: 8.07)
- Black Rasberry Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.49)
- Ice Cream (Similarity score: 8.73)
- Ice Cream (Similarity score: 9.66)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 9.68)
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 9.81)
- Merchants Distributors Inc Premium Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 9.90)
- La Laitière,nestlé Le Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 9.93)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E471
- E466
- E433
- E407
- E410
- Natural Strawberry Flavouring
- Artificial Vanilla Flavor
- E129
- E133
- Cream
- E160b
- E150a
- Corn Syrup
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa
- Strawberry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)