Nestlé,La Laitière La Laitière Velours de Crème saveur Chocolat Noisette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 873kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 873kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 65.04065040650406% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 18.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 4.85)
- Neapolitan Premium Ice Cream (Similarity score: 5.50)
- Ice Cream (Similarity score: 5.56)
- Green Tea Premium Ice Cream (Similarity score: 5.90)
- Spar Spar Premium Crème Brúlée (Similarity score: 6.57)
- Ice Cream (Similarity score: 8.07)
- Food Club Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.40)
- Prestige Gelato, Italian Cookie Crunch (Similarity score: 8.54)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.67)
- Ice Cream (Similarity score: 9.01)
- Triple Vanilla Premium Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 9.06)
- Market District, Giant Eagle Inc Market District, Roman Chocolate Truffle (Similarity score: 9.66)
- Gelato (Similarity score: 9.66)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Birthday Party (Similarity score: 9.99)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.19)
Ingredients List
- Whole Milk
- Milk Chocolate
- Cream
- Chocolate Powder
- Skimmed Milk Powder
- Flavouring
- Beef Gelatin
- Modified Corn Starch
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)