Nestlé Extrême vanille de Madagascar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestle Extrême Original Vanille Pépites De Nougatine (Similarity score: 2.48)
- Cora Cônes Chocolat Pistache Feuilleté 6 Fois 120 Millilitres 6 Fois 120 Millilitres (Similarity score: 9.71)
- Magnum (Similarity score: 13.45)
- Coles Gingerbread With A Caramel Ripple Ice Cream Sticks (Similarity score: 13.78)
- Triumf Glass Triumf Glass Storstrut (Similarity score: 13.79)
- Sundae Shoppe Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Flavored Coating Ice Cream Bars, Vanilla (Similarity score: 14.54)
- Nestlé Cônes Extrême Vanille (Similarity score: 15.60)
- Pols, Food Union Lemon Ice Cream In Lemon Coating Pols (Similarity score: 16.25)
- Nestle, Eskimopie Creamy Bar With A Milk Chocolate Coating, Vanilla (Similarity score: 16.60)
- Picard Buchette Café Chocolat (Similarity score: 17.09)
- Migros Tranche De Tiramisu (Similarity score: 17.86)
- Archipel,aldi 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 17.91)
- Eco + Cone Chocolat Pistache (Similarity score: 17.91)
- Galaxy Ball,nestle,familia Galaxy Ball (Similarity score: 19.23)
- Leader Price Cônes Duo Parfum Vanille (Similarity score: 19.57)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Fat Reduced Cocoa
- Almond
- Emulsifier
- E322
- E471
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Exhausted Vanilla Pod
- Salt
- Colour
- Sugar
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Colza Oil
- Water
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)