Magnum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 19 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros Tranche De Tiramisu (Similarity score: 7.96)
- Triumf Glass Triumf Glass Storstrut (Similarity score: 10.62)
- Cora Cônes Chocolat Pistache Feuilleté 6 Fois 120 Millilitres 6 Fois 120 Millilitres (Similarity score: 12.54)
- Nestlé Extrême Cônes Vanille Et Cônes Chocolat Vanille (Similarity score: 12.92)
- Nestlé Extrême Vanille De Madagascar (Similarity score: 13.45)
- Miko Magnum Chocolat Au Lait (Similarity score: 14.27)
- Nature & Cie Tarte Surgelee Au Citron Sans Gluten (Similarity score: 14.58)
- Nestle Extrême Original Vanille Pépites De Nougatine (Similarity score: 14.75)
- Mucci,aldi 3 Bâtonnets Gourmands (Similarity score: 16.38)
- Nestlé Mini Sándwich Con Helado De Nata Galleta Y Trocitos (Similarity score: 16.46)
- Nestle Extrême Mini Cônes X8 Sundae Caramel Et Chocolat (Similarity score: 16.47)
- Archipel,aldi 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 16.88)
- Bonpreu Gelat Cucurucho Nata (Similarity score: 16.91)
- Nestle, Eskimopie Creamy Bar With A Milk Chocolate Coating, Vanilla (Similarity score: 16.97)
- Casino Bâtonnets Vanille X10 (Similarity score: 17.35)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Sugar
- Cocoa Butter
- Water
- Coconut Oil
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)