nestle Extrême original - vanille pépites de nougatine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1246kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1246kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Extrême Vanille De Madagascar (Similarity score: 2.48)
- Cora Cônes Chocolat Pistache Feuilleté 6 Fois 120 Millilitres 6 Fois 120 Millilitres (Similarity score: 10.52)
- Coles Gingerbread With A Caramel Ripple Ice Cream Sticks (Similarity score: 14.11)
- Triumf Glass Triumf Glass Storstrut (Similarity score: 14.31)
- Nestlé Cônes Extrême Vanille (Similarity score: 14.39)
- Sundae Shoppe Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Flavored Coating Ice Cream Bars, Vanilla (Similarity score: 14.63)
- Magnum (Similarity score: 14.75)
- Pols, Food Union Lemon Ice Cream In Lemon Coating Pols (Similarity score: 15.84)
- Nestle, Eskimopie Creamy Bar With A Milk Chocolate Coating, Vanilla (Similarity score: 16.24)
- Picard Buchette Café Chocolat (Similarity score: 16.92)
- Eco + Cone Chocolat Pistache (Similarity score: 16.99)
- Archipel,aldi 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 18.07)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 18.61)
- Klondike, Unilever Bar (Similarity score: 18.61)
- Migros Tranche De Tiramisu (Similarity score: 19.10)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Almond
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Salt
- Sugar
- Fat
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Water
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)