Nestle, eskimopie creamy bar with a milk chocolate coating, vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.13g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.13g |
| Saturated Fat | 12.77g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.68407310704961% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 23.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triumf Glass Triumf Glass Storstrut (Similarity score: 8.60)
- Archipel,aldi 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 10.84)
- Lemon Coconut Parfait (Similarity score: 11.44)
- Häagen Dazs Chocolate Frappé Barista Collection (Similarity score: 14.30)
- Alimerka Cono Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 14.71)
- Nature & Cie Tarte Surgelee Au Citron Sans Gluten (Similarity score: 14.96)
- Häagen Dazs Helado De Chocolate Frappé Tarrina (Similarity score: 15.00)
- Al Gelato Chicago Caramel & Toffee Gelato Truffle On A Stick, Sea Salt (Similarity score: 15.36)
- Tartelettes Framboise (Similarity score: 15.36)
- Nestlé Cônes Extrême Vanille (Similarity score: 15.59)
- Nestle Extrême Original Vanille Pépites De Nougatine (Similarity score: 16.24)
- Nestlé Extrême Vanille De Madagascar (Similarity score: 16.60)
- Vanilla Reduced Ice Cream With Chocolate Flavored Coating Bars, Vanilla (Similarity score: 16.60)
- Magnum (Similarity score: 16.97)
- Carrefour,persyn Bâtonnets Géants Chocolat Au Lait Et Amandes (Similarity score: 16.98)
Ingredients List
- Dairy Products Solids
- E412
- Natural Flavouring
- Monoglycerides
- E410
- E466
- Salt
- Chocolatey Coating
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cream
- Corn Syrup
- Tapioca Maltodextrin
- Propylene Glycol Monostearate
- Cellulose Gel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)