Nestlé Lait Concentré Sucré Écrémé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1186kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1186kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 60.4g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Régilait Lait Concentré Sucré Écrémé (Similarity score: 11.38)
- Nestle La Lechera Light (Similarity score: 27.96)
- Au Faisan Doré Confiture De Lait (Similarity score: 28.52)
- Raffolé Dulce De Leche (Similarity score: 28.52)
- Fabrication Artisanale Confiture De Lait (Similarity score: 28.52)
- Jean D'audignac Confiture De Lait (Similarity score: 28.52)
- Santini Foods Inc California Farms, Sweetened Condensed Creamer (Similarity score: 29.79)
- Jours Heureux Les Babas Au Rhum (Similarity score: 32.98)
- Baba Au Rhum Des Iles (Similarity score: 32.98)
- Lemarie Patissier Baba Au Rhum X3 Lemarie (Similarity score: 33.25)
- Eugene Blond 3 Babas Au Rhum Extra (Similarity score: 35.21)
- Biscuits Charly Babas Au Rhum (Similarity score: 35.43)
- Prosalud Leche Condesada Sin Lactosa (Similarity score: 36.46)
- Nestlé Leche Condensada Desnatada Sin Lactosa (Similarity score: 36.77)
- Nutricia (Similarity score: 36.77)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sugar
- Oil And Fat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)