Eugene Blond 3 Babas au Rhum extra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1190kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1190kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857142854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 128.016mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 41.5g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 41.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biscuits Charly Babas Au Rhum (Similarity score: 14.19)
- Jours Heureux Les Babas Au Rhum (Similarity score: 18.85)
- Baba Au Rhum Des Iles (Similarity score: 18.85)
- Lemarie Patissier Baba Au Rhum X3 Lemarie (Similarity score: 19.06)
- Baba Au Rhum (Similarity score: 24.14)
- Old Fashioned Pie (Similarity score: 27.46)
- Pain D'épices Fruits (Similarity score: 30.06)
- Carrefour Religieuse Au Café (Similarity score: 30.20)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Spéculoos (Similarity score: 30.92)
- Classic Vanilla Ice Cream Swirled With Chocolate Fudge (Similarity score: 31.66)
- Atelier Nubio Barre Okara Chamane (Similarity score: 33.68)
- Chocolate Moose Tracks Premium Ice Cream, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 34.53)
- Paris Brest (Similarity score: 34.66)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 35.11)
- Nestlé Lait Concentré Sucré Écrémé (Similarity score: 35.21)
Ingredients List
- Sugar
- Salt
- Baker S Yeast
- Water
- Wheat Flour
- Whole Egg
- Raisin
- Margarine
- Glucose Syrup
- Candied Orange Peel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)