Jours Heureux Les babas au rhum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857142854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 128mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 42g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baba Au Rhum Des Iles (Similarity score: 0.00)
- Lemarie Patissier Baba Au Rhum X3 Lemarie (Similarity score: 2.95)
- Biscuits Charly Babas Au Rhum (Similarity score: 12.52)
- Baba Au Rhum (Similarity score: 15.76)
- Eugene Blond 3 Babas Au Rhum Extra (Similarity score: 18.85)
- Classic Vanilla Ice Cream Swirled With Chocolate Fudge (Similarity score: 25.98)
- Carrefour Religieuse Au Café (Similarity score: 27.42)
- Old Fashioned Pie (Similarity score: 28.64)
- Pain D'épices Fruits (Similarity score: 29.55)
- Hammond's Candies Since 1920 Llc Birthday Cake (Similarity score: 30.84)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 31.52)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 32.14)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups & Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 32.14)
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 32.30)
- Nestlé Lait Concentré Sucré Écrémé (Similarity score: 32.98)