Nestlé Lindahls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1010kj (242 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1010kj (242 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.09g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.09g |
| Saturated Fat | 0.42400000000000004g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 58.32187070151308% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -2 |
| Sodium | 42.4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 42.4mg |
| Sugars | 3.03g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Neuhauser Pain Spécial Au Levain De Campagne (Similarity score: 22.22)
- Prootein Wafer Toffee & Chocolate (Similarity score: 24.43)
- Crepes Nature (Similarity score: 26.06)
- Tartelettes Abricots (Similarity score: 30.69)
- Thunderbird Chocolat Coconut Cashew (Similarity score: 31.39)
- Chaque Jour Sans Gluten,marque Repère Tagliatelles Sans Gluten (Similarity score: 32.37)
- Valmiera,food Union 25% Skābais Krējums (Similarity score: 32.44)
- Schmand (Similarity score: 32.47)
- Goede Morgen (Similarity score: 32.48)
- Mövenpick Cookies & Cream (Similarity score: 32.52)
- Lala Crema Fresca (Similarity score: 33.12)
- Crêmet D’anjou (Similarity score: 33.16)
- Coffee & Cream Ice Cream, Coffee & Cream (Similarity score: 33.20)
- Häagen Dazs Glace Fraise (Similarity score: 33.32)
- Ice Cream (Similarity score: 33.74)