Nestlé, Lion 4 bûchettes glacées Lion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 19 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Lion Glace (Similarity score: 0.71)
- Olá Viennetta Choco Nut (Similarity score: 8.60)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 11.65)
- Tarte Normande (Similarity score: 11.73)
- Michel Et Augustin Super Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 12.22)
- Michel Et Augustin Super Mousse (Similarity score: 12.22)
- Big Dipper Strawberry Burst (Similarity score: 12.30)
- Pasquier Tarte Normande (Similarity score: 12.75)
- Tarte Citron Surgelée (Similarity score: 14.27)
- Italian Dessert (Similarity score: 15.04)
- Foret Noire (Similarity score: 15.35)
- Ben & Jerry's Fairly Nuts (Similarity score: 15.76)
- Leclerc Tarte Normande Pomme Cassis Leclerc (Similarity score: 16.21)
- Algida Cornetto (Similarity score: 16.32)
- Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 17.35)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Colour
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Dextrose
- Cocoa Butter
- Cream
- Butter
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- Water
- Salt
- Colour
- Natural Flavouring
- Sugar
- Vegetable Oil And Fat
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Milk Chocolate
- Aromatic Caramel
- Condensed Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)